Msze Święte w dni powszednie 19.00 czwartek 8.30

w niedziele 8.00, 9.00 \ul.Słoneczna\, 10.30, 20,00

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Brazylijskie klimaty


Październik miesiącem misyjnym

Drukuj PDF

Pozdrawiam z Domingos Martins po długim milczeniu.

W całym Kościele miesiąc październik jest miesiącem maryjnym oraz misyjnym. W Brazylii jest to miesiąc bardzo szczególny. 12 października świętujemy tutaj Matkę Bożą z Aparecida, Patronkę Brazylii. Tutejsi ludzie, podobnie jak Polacy, są bardzo oddani pobożności maryjnej. Tego dnia sanktuarium położone niedaleko São Paulo zapełnia się do granic możliwości, kościoły i kaplice w całym kraju są pełne. Tego dnia przypada tutaj także Dzień Dziecka!

Więcej…
 

Ojciec Michał Śledziński SVD - kilka słów o sobie

Drukuj PDF

6.08.2009

 

Urodziłem się w 1981 r. w Poznaniu. Ukończyłem IX LO, po czym rozpocząłem studia na Wydziale Historii oraz na Wydziale Teologii UAM, ale przerwałem je po dwóch latach, by w 2002 r. wstąpić do Zgromadzenia Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści).

Jako kleryk odbyłem w latach 2005 - 2007 praktykę misyjna w Brazylii, w parafii Mairi w stanie Bahia oraz Santa Leopoldina w stanie Espírito Santo.
Pobyt w Brazylii i wszystko co się z nim wiązało, a więc poznanie nowej kultury i języka, spotkanie z ludźmi o innej mentalności, inaczej wyrażającymi swoją wiarę, doświadczenie codziennej pracy werbistów w tym kraju, to jeden z piękniejszych okresów w moim życiu i najcenniejsze doświadczenie jeśli chodzi o moją formację w Zgromadzeniu.

Więcej…
 

Ziemia Ducha Świętego, początki werbistów w Brazylii i moje kapłańskie początki

Drukuj PDF

grafika

25.08.2009

 

Gdy przed ponad pięciuset laty Portugalczycy dotarli do Brazylii, nadając poszczególnym miejscom nazwy w swoim języku, spoglądali w kalendarz. Dzisiejszy stan Espírito Santo zawdzięcza swoją nazwę faktowi, że gościł po raz pierwszy przybyszów z Europy w okolicach święta Zesłania Ducha Świętego. W tym stanie znajduje się Santa Isabel, pierwsza parafia w moim kapłańskim życiu. Znam ten region, gdyż wcześniej jako kleryk odbywałem tu na jednej z werbistowskich parafii praktykę misyjną.

Moja parafia jest kolebką werbistów w Brazylii. W 1895 r., na prośbę emigrantów niemieckojęzycznych, dwóch ojców ze Steyl będących w drodze z Niemiec do Argentyny, zatrzymało się w tym regionie. Widząc ogromne potrzeby i na skutek gorących próśb ludzi, postój misjonarzy w Espírito Santo przerodził się w otwarcie nowej misji. Tak rozpoczęła się historia Zgromadzenia Słowa Bożego w Brazylii.

Więcej…
 

Pierwszy miesiąc na parafii Santa Isabel

Drukuj PDF

grafika

28.09.2009

 

Mój pierwszy miesiąc na parafii Santa Isabel, można powiedzieć "miesiąc miodowy", dobiega końca. Powoli poznaję ludzi i wspólnoty - kaplice dojazdowe. Obecnie są tu 22 takie wspólnoty, położone w trzech małych miasteczkach i na wioskach. Każda ma swoją radę, katechistów (wolontariuszy, nie katechetów - absolwentów teologii!), którzy przygotowują do sakramentów, grupy duszpasterskie i charytatywne, jednym słowem każda wspólnota jest zorganizowana jak mini-parafia.

Kościół latynoski jest oparty na zaangażowaniu świeckich. Ksiądz w tym systemie poza pełnieniem swoich funkcji kapłańskich - sprawowaniem sakramentów, jest koordynatorem wspólnot, formuje świeckich liderów organizując dla nich spotkania, kursy. Takie są więc i moje zadania.
Siłą rzeczy angażujemy się najbardziej w działalność duszpasterską w naszym miasteczku, na innych wspólnotach jesteśmy kilka razy w miesiącu.

Więcej…
 

W Brazylii wiosna!

Drukuj PDF

grafika

15.11.2009

 

W Brazylii wiosna. Już niedługo, w połowie grudnia, letnie wakacje. Od czasu do czasu spadnie obfity, tropikalny deszcz, który w niektórych regionach kraju spowodował powodzie, ale na co dzień słońce mocno przygrzewa i termometr wskazuje wysokie temperatury. Moja parafia położona jest w górach, dzięki czemu klimat jest bardziej znośny.

Co kraj to obyczaj. W Adwencie nie ma tu, tak jak w Polsce, Mszy św. roratnich. Bardzo ważna jest spowiedź adwentowa, zwłaszcza że ze względu na brak księży większość tutejszych katolików spowiada się raz lub dwa razy w ciągu roku, a często jeszcze rzadziej. W grudniu brazylijscy katolicy będą uczestniczyć w nowennie bożonarodzeniowej. Jest to cykl nabożeństw prowadzonych przez świeckich parafian w ich domach, na których gromadzą się wraz z sąsiadami, by wspólnie modlić się i rozważać Pismo św.

Więcej…
 


Strona 1 z 2